Tığ İşi Kelebek Aplike Yapımı – Resimli Kelebek Örneği Anlatımlı

Tığ işi kelebek aplike yapımı – Örgü Kelebek Örneği Nasıl Yapılır? ile siz de içinizde ki cevheri ortaya çıkarabilir ve hayal gücünüzü kullanarak yeni dekoratif ürünler yaratabilirsiniz. Siz de bu konuları yakından takip ediyor ve örgü ve el işleri konusunda kendinize güveniyorsanız kesinlikle bu motifi yaparak süsleme yapabilirsiniz. Tığla kelebek yapımı aşağıdaki galerimizde resimli olarak yer almaktadır.

Örgü kelebek yapımı sayesinde ister bir buzdolabı süsü, ister kırlent kılıfına bir detay istersenizde bebek kıyafetlerini dahi süsleyebilirsiniz.

Tığ İşi Kelebek Nasıl Yapılır?

Örgü kelebek yapımı için öncelikle ip renk tercihlerini yapmalısınız. Ben 3 farklı ip rengi ile yapılan bu örneği size tarif etmek istiyorum.

Kelebek Yapımı Malzemeler

Mavi renkli, pembe renkli ve mor renkli örgü ipleri.

İpin kalınlığına göre tığ ve makas.

Kelebek Motifi Yapılışı

1- Tığ işi aplike kelebek yapımı
1- Tığ işi aplike kelebek yapımı

-Öncelikle beyaz ipi alın ve 5 tane zincir çekin. Ardından 3 zincir daha çekip yanına 1 tane trabzan yapın. Yine 2 zincir çekin ve bu kez 2 trabzan yapın.

2- Aplike kelebek örneği başlangıç
2- Aplike kelebek örneği başlangıç

-Yukarıdaki işlemi 8 tane olana kadar aynı şekilde tekrar ediyoruz. En son çektiğimiz zinciri ise ilk önce çektiğimiz 3 zincire ilmek kaydırma yaparak bağlama işlemini yapılıyoruz.

3- Kelebek aplike örneği yapılışı
3- Kelebek aplike örneği yapılışı

-Tekrar 3 zincir çekip ilk başta ki yuvanın içerisine 2 trabaz ve 3 zincir 3 trabzan şeklinde yapıyoruz. Bundan sonra zincir çekmeden direk yuvaya atlayıp 3 trabzan yapılır. Yine 3 zincir çekip aynı kısma 3 trabzan yaparak bu sırayı bu şekilde devam ettiriyoruz.

4- Üç boyutlu kelebek örneği yapımı
4- Üç boyutlu kelebek örneği yapımı

-Mavi renk ile yapılan işlem bitti. Şimdi sıra pembe ipte. Pembe ipi alın ve ilk yuvanın içerisine 6 tane trabzan yapın. 1 zincir çekin ve yine aynı yere 6 tane trabzan yapın. 3. trabzan üzerine ise tığla sık iğne yapın. Tekrar tığa ilmek alın ve hemen önünüzdeki yuvaya batırıp 6 trabzan, 1 zincir çekerek 6 trabzan yapın. Bu sırayı bu şekilde tamamlayarak 8 tane yaprak oluşmaktadır.

5- İki renkli örgü kelebek örneği
5- İki renkli örgü kelebek örneği

-Mor ipi alın ve her trabzanın üzerine batıp 1 zincir ve 1 ilmek kaydırma yapıyorsunuz.

6- Tığ işi kelebek motifi yapımı
6- Tığ işi kelebek motifi yapımı

-Aynı şekilde kelebeğin tüm çevresi bu şekilde mor ip ile yapılmaktadır. Yapılan motifi ortadan katlıyoruz ve orta bölümünden ilmek kaydırma yapıyoruz. Daha sonra 8 zincir çekerek 2. zincirden sonra ise sık iğne yapılır. Ardından tekrar 8 zincir çekilerek sık iğne yapılır. Bu şekilde tığ oyası kelebek yapımı tamamlanmaktadır.

7- Tığ işi kelebek motifi örneği
7- Tığ işi kelebek motifi örneği

Kelebek aplike örneği yukarıdaki aşamalar ile yapılmaktadır. Aşağıdaki resimde örneğin bitmiş hali yer almaktadır.

8- Kelebek aplike örgü modeli
8- Kelebek aplike örgü modeli

Bir önceki yazımız olan Mutfak İçin Örgü Tutacak Modelleri ve Örnekleri başlıklı makalemizde örgü tutacak, örgü tutacak modelleri ve örgü tutacak örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir