Stor Perdeler


Stor perdeler evinizin dekoru için her odada kullanılabilen eşya olarak tercih edilmektedir. Daha önceleri stor perde modelleri sadece mutfakta ve banyoda tercih edilirken artık tüm odalarda kullanılmakta. Ev dekorasyonu için önemli olan dekoratif stor perde modelleri odanın ambiansını bir anda değiştirmektedir.

Bazıları evinde stor perde kullanırken ayrıca güneşlik ve tül de bir arada kullanarak farklılık yaratmaktadır. Mobilyalarınıza uyumlu olan stor perde dekorasyon örnekleri ile evinize oldukça farklı hava getirebilirsiniz. Mekanik sistem ile çalışan stor perde modelleri istenildiğinde elektronik olarak da tasarlanmaktadır.

Artık bir çok evin penceresine baktığınızda stor perde örneklerini sıklıkla görebilirsiniz. Bir çok hanım evinde ki değişime perdeleri de ekleyerek son moda stor perde modellerini kullanmakta. Mekanizması sayesinde kolayca el ile açılıp kapanabilen stor perdeler elektronik olduğunda ise uzaktan kumanda ile çalıştırılabilmekte. Geleneksel olarak kullanılan tül perdeler ile kıyaslandığında stor perdeler her mekan için şık ve kullanışlıdır.

Stor perde nasıl imal edilir?

Stor perdede kullanılan kumaş ve sertliği nasıl olur diye merak edenler için hemen açıklayalım. Tekstil sektöründe kullanılan kola gibi stor perde yapımında apre ile kumaşlar sertleştirilir. Bu kumaş bir rulonun etrafına sarılır ve ardından gerekli mekanizması ile birleştirme sağlanır. Tüm bu işlemler sonucunda stor perde meydana gelmektedir. Stor perdede kullanılan apre sayesinde toz bu kumaşın içerisine giremez.

Stor perde nasıl temizlenir?

Stor perde yıkama birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Stor perde modelleri düz bir zemine serilerek yıkanabilir. Fakat sert olduğu için kırılmamasına dikkat edilmelidir.

Kırılmaması gereken perdeyi düz bir zemine serin ve yumuşak sünger kullanın. Temizlik malzemesi olarak ise beyaz sabun ya da şampuan tercih edilmelidir. Zaten apre kalitesine göre stor perde en az 5 senede bir temizlense yeterlidir.

Boru ve yan montaj ayakları da perdeden çıkarılmalı ve zemine sererek bol köpüklü ılık su ve iyice sıkılmış sünger ile hafif nemli olacak şekilde siliniz. Kenarları hırpalamamak için fazla güç kullanmayın. Hafif bir şekilde silin ve daha sonra havlu ile kurulayın.

Daha sonra tekrar oklava gibi sarın ve perdenizi kuruması için yerine tekrar asabilirsiniz.

Stor perde fiyatları ise ortalama olarak metrekare hesabı olarak 15 TL ile 50 TL arasında değişmektedir.


Bir önceki yazımız olan Salon Perde Modelleri başlıklı makalemizde salon dekorasyonu, salon perde ve salon perde modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir