Örgü Çiçek Motifli Kadın Patik Yapımı


Örgü çiçek motifli kadın patik yapımı ile başladığımız bu yazımızda kuşkusuz herkesin beğenisi alan bu çiçekli örneği yapmak isteyen bir çok hanım bulunmaktadır. Özellikle daha önceki yazımızda bahsettiğimiz babet patik örneği yapılışı ile güzel bir modeli sizlere sunmuştuk. O tarz düz patikler üzerinde de burada ki gibi çiçekleri aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

Çiçekli bayan patik örneği tığ işi ya da şiş ile yapılabilir. Genç kızların çeyizlerinde kullanılan bu örgü çiçekli patik modelleri gündelik yaşamda da ev görmelerinde, ev ziyaretlerinde, çocuk görmelerde, çeyiz görmelerinde ya da altın günlerinde kıyafetleri daha da şık hale getirmek için kullanılabilir.

Çiçekli bayan patik yapımı resimli
Çiçekli bayan patik yapımı resimli

Çeyiz geleneğinin halen yaşadığı ve eskisinden de daha önem verildiği bu yıllarda bir geriye dönüş vardır. Geçmişi, örf ve adetleri yaşatmak isteyenler kesinlikle çeyiz ürünlerini görmezden gelmemektedir. Her yıl farklı bir patik örneğinin çıktığı bu yıllarda ve bizim detaylı araştırmalarımız sayesinde sizlere ulaştırdığımız sayısız örnekler ile siz de çeyizleri en güzel şekilde düzenleyebilirsiniz.

Bayan patik yapımı olarak üzerinde çiçekleri, taşları ya da boncukları kullanabilirsiniz. Görsellik açısından siz de hayal ettiklerinizi bu örnekler üzerinde değerlendirebilirsiniz.

Kolay bayan patik yapımı sayesinde bu güzel örneği tığ işi ile kısa sürede bitirebilirsiniz. Şimdiden sizlere kolaylıklar diliyorum.

Şiş işi patik örneği
Şiş işi patik örneği

Burada şişler ile ters örgü yapılarak örneğe başlanmaktadır. Kenar kısımları ise üçgen olacak şekilde kesilip artırılır.

Patik örneği yapımı
Patik örneği yapımı

Kenarları üçgen kısımlar yani patiğin taban bölümü bitti sıra geldi üst kısmını yapmaya bunun için burada örneği şiş ile kesiyoruz.

Bayan patik örneği yap
Bayan patik örneği yap
En güzel bayan patik örneği yapılışı
En güzel bayan patik örneği yapılışı

Kesilen kısımdan itibaren yine şişler ile düz örgü yapmaya devam ediyoruz.

Kolay örgü patik yapımı
Kolay örgü patik yapımı
Tek parça şiş işi patik yapımı
Tek parça şiş işi patik yapımı

Patiğin üzerinde ki lastik görünümlü motifli düz örgüyü tamamladık daha sonra yine ters örgü ile patiğin kalan kısmı tamamlanır. Patiğimizin şekli direk ortaya çıktı. Yan kısımlarını, önleri ve arka kısmı birleştirerek dikiyoruz. Üzerinde ki pembe renkli ve yeşil yapraklı çiçek motifini ise daha sonra yapmanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki videodan yardım alabilirsiniz.

Örgü çiçekli bayan patik örneği
Örgü çiçekli bayan patik örneği

TIĞ İŞİ GÜL NASIL YAPILIR?

Sizde patik üzerinde tığ işi gül motifi kullanarak süsleme yapabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan En Harika El İşleri Motifler ve Örnekleri başlıklı makalemizde dantel örnekleri, el işi motif örnekleri ve örgü motif yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir