Kullandığınız Odaya Göre Koku Çeşitleri


Evinizde kullandığınız kokular tamamen zihni ve psikolojiyi doğrudan etkileyen etkenlere sahiptir. İnsanda var olan tüm duyulara etki eden koku çeşitleri bu sebeple doğru bir şekilde seçilmelidir. Evimizde tercih edeceğimiz kokular ile ortamda olumlu etkiler yaratabiliriz. Evde ki odalar da ise farklı farklı kokular kullanabiliriz. Ayrıca güzel kokulu bir ev temiz bir ev hissini de direk olarak beyne iletmektedir. Bu nedenle kokuların önemi büyüktür. Hangi odada hangi koku çeşitleri kullanılmalı?

Oturma Odası Koku Çeşitleri (Bahar Esintili Çiçek Kokuları)

Oturma odası kokuları
Oturma odası kokuları

Günümüzün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz oturma odaları dekorasyon yönünden büyük öneme sahiptir. Bunun yanında odanızın güzel ve ferah olması için de hafif kokuları tercih edebilirsiniz. Kimyasal içerikli oda parfümleri yerine doğal bitki yağlarından yapılmış veya kurutulmuş çiçekler ile yapılan oda kokularını seçebilirsiniz.

Oturma odası koku çeşitleri arasında en çok yasemin çiçeği yağı veya kurusu kullanılırken diğer tercih edilen kokular ise sümbül, leylak, gardenya gibi hafif kokulu yağlardır. Bu yağları minik şişelere koyarak ve üzerine bambu çubuklarını sokarak ortamda mis gibi bahar kokuları yayabilirsiniz.

Aromaterapi Etkili Yatak Odası Koku Türleri

Yatak odası koku çeşitleri
Yatak odası koku çeşitleri

Yatak odasında rahatlamaya, gevşemeye ve iyi bir uykuya ihtiyacınız vardır. Rahat bir gece uykusu için gerekli koşullar sağlandıktan sonra tek eksik odanızda kullanacağınız koku türüdür. Genellikle yatak odası koku çeşitleri uykuya hazırlayıcı ve rahatlatıcı olmaktadır.

Bu kokular arasında ilk olarak lavanta ve leylak gelmektedir. Lavanta baş ağrısını giderir ve fayda sağlar. Aynı şekilde bu çiçeklerin yapraklarını kurutarak yatak odanıza koyabilirsiniz. Ya da bu çiçeklerin yağlarından oluşan bir şişe hazırlayın ve bambu çubuklarını içine batırarak komodinin başına koyun ferah ve rahat bir uyku çekin!

Meyve ve Baharat Kokulu Banyolar! Taze ve Canlı

Banyo koku çeşitleri
Banyo koku çeşitleri

Keskin kokulara sahip olan meyve ve baharatlar banyolarda tercih edilecek koku türleri arasındadır. Rutubet oluşumuna elverişli alanlarda bu kokuları bastıracak ve ortama güzel bir esans katacak meyve ve baharat kokuları kullanılabilir. Kış aylarında mistik etkiler yaratan baharat kokuları tavsiye edilirken, yaz aylarında ise canlandırıcı etkiye sahip meyve oda kokuları tercih edilmelidir. Aromaterapi etkisi sağlayan meyveli oda kokuları arasında mandalina, kavun, portakal, elma ve mango gibi türler bulunur. Baharatlı oda kokuları içinde ise tarçın, zencefil, hindistan cevizi ve yaban mersini gibi bitkiler tercih edilir. İsterseniz banyo sabunlarını meyve kokulu satın alarak banyonuza dekoratif olarak koyabilir ve kokunun mis gibi yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Mutfakta Taze Kokular

Fresh mutfak kokuları
Fresh mutfak kokuları

Yemek buharı, yağ kokusu derken mutfaklar ne kadar pencereler açılırsa açılsın ortama yapışıp kalıyor. Her gün yemek yapılan mutfakta bu kokular eksik olmaz. Doğal esanslar ile hazırlanan mutfak kokuları ile siz de yağ kokusu yerine fresh bir koku alabilirsiniz. Hindistan cevizi, yeşil çay, elma, sedir ağacı, sandal ağacı, akçaağaç, portakal vb. kokuları mutfaklarınız için satın alabilirsiniz. Bu sayede kötü kokuları bastırarak yerine mis gibi doğal kokular ile mutfağınızda rahatça yemek yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Güzel Anlarınızı Hediyelik Eşya İle Taçlandırın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir