Kolay El İşi Ponpon Nasıl Yapılır? Ponpondan Dekoratif Süsler

Kolay el işi ponpon nasıl yapılır diye merak eden takipçilerimiz hemen aşağıdaki yazımızı inceleyerek ve galeri de ki örneklere bakarak farklı ponpon çeşitlerini görebilir. El yapımı ponpon modelleri ile siz de kıyafetlere, aksesuarlara daha bir çok yere farklılık ve dizayn getirebilirsiniz. Ponpon sadece ip ile yapılmaz aynı zamanda rafyadan, fon kartondan, tül perdelerden ya da kağıt yaprak gibi farklı ürünlerden oraya çıkabilir. Siz de kullandığınız malzemeye göre farklı stillerde örgü ponpon örnekleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Yün ipten ponpon yapımı ile bebeklerin berelerine, patiklerine ve hırkalarına bağcık ile beraber süsler yapabilirsiniz. Çocuklar içinde bu örnekler geçerli olmaktadır. Örneğin; bir düğünde gelin arabası süslemek için rafyadan ponpon yapılmaktadır. Diğer fon karton, kağıt yapraktan yapılan ponponlar ise genellikle okullarda sanatsal eğitimler için ve süsleme olarak kullanılmaktadır.

Ponpon örnekleri için daha önce yayınladığımız yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.’bknz.

Ev dekorasyonu için renkli kumaş parçalarından ponpon yapabilirsiniz. Tüylü ipten ponpon yapımı ile oyuncak bir civciv yapabilir ya da farklı bir meyve sepeti veya vazo içerisinde örgü çiçekler yaparak kullanabilirsiniz.

Ponpon yapılışı için ip ya bir karton kağıda üst üste dolanarak yapılmaktadır ya da ele sarılarak da olabilmektedir. Size hangisi kolay geliyorsa onu yapmakta özgürsünüz. Ponponlu paspas bile yaparak banyolarınıza renk ve ışıltı getirebilirsiniz. Aynı zamanda tüylü ip kullanarak yapılan paspas modeli de çok güzel olmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Örgü Altıgen Motifi Yapımı - Battaniye İçin Örgü Motif Örnekleri başlıklı makalemizde altıgen motif, altıgen motif yapılışı ve bebek örgü battaniye hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir