Kibrit Çöpünden Ev Nasıl Yapılır?


Kibrit çöpünden ev yapımı oldukça güzel ve merak edilen bir konudur. Özellikle ben nasıl yapıldığını merak ettiğim için sizin araştırdım ve yayınlamak istedim.

Kibrit çöpünden ev için sizlere basit bir örneği vermek istedim. Oldukça kolay olan bu kibrit çöpü ev modeli sadece bir kaç kutu kibrit çöpü ile yapılabilir. Maliyeti kesinlikle oldukça ucuz olan kibritten ev modeli için hemen aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Aynı zamanda bu konuda zaman harcayanlar kibrit çöpünden daha farklı bir çok maket yapabiliyor. Örneğin; bir dağ evi maketi, dubleks ev maketi, bahçeli ev maketleri, bina maketi, fincan tasarımı, eyfel kulesi gibi bilinen tarihi yerlerin maketlerini de yapan kişiler bulunuyor.

Kibritten Maket Ev Yapımı

kibrit çöpünden ev
kibrit çöpünden ev

İlk olarak yukarıdaki resimde maketin bitmiş hali bulunmaktadır. Gerekli malzemeler arasında 7 yada 8 adet kibrit kutusu ve madeni para 1 TL bulunmaktadır.

kibrit çöpünden ev - 1
kibrit çöpünden ev – 1

Yukarıda ilk yapım aşaması bulunmaktadır. Sadece gerekli olan malzemeler arasında belirttiğim gibi bir düzüne kibrit, cd kapağı ve madeni para yer almaktadır.

kibrit çöpünden ev - 2
kibrit çöpünden ev – 2

İkinci kısımda ise 2 adet kibrit zemine paralel şekilde yan yana bir cd kabının üzerine yerleştiriliyor. Parelel konulan kibrit çöpleri arasında ki mesafe ise kibrit çöpü boyundan biraz daha kısa olacaktır.

kibrit çöpünden ev - 3
kibrit çöpünden ev – 3

Bu iki paralel duran kibritlerin üzerine yine 8 tane kibrit çöpü resimde görülen aralıklar baz alınarak yerleştirilmelidir. Yukarıda ki gibi kibritler dizilmelidir. Aralarında ki boşlukların ise eşit olması gerekmektedir.

kibrit çöpünden ev - 4
kibrit çöpünden ev – 4

Tekrar bu aşamada resimde görüldüğü gibi alttakilere zıt konumda olacak şekilde tekrardan 8 tane kibrit belirli aralıklar ile dizilmelidir. Eşit aralıklı olmasına dikkat edin.

kibrit çöpünden ev - 5
kibrit çöpünden ev – 5

Şimdi sırası ile kibrit çöplerini dizerek evimizin duvarlarını kare şekilde oluşturuyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken yine kibritlerin eşit bir şekilde dizilmesidir. Resimde ki gibi dizerek devam ediyoruz.

kibrit çöpünden ev - 6
kibrit çöpünden ev – 6

Kibrit çöpünden ev yapımı için duvarları oluşturduk şimdi sıra geldi çatımızı yapmaya. Bunun için çatı kısmının ilk kibritlerini yerleştiriyoruz. Aşama aşama siz de bu resimlerden yola çıkarak istediğiniz küçük ev maketini yapabilirsiniz.

kibrit çöpünden ev - 7
kibrit çöpünden ev – 7

Yine zemin bölümünde yapılan dizilme şeklini çatı içinde yapıyoruz. Yukarıdaki gibi bir kat daha zıt bir şekilde kibritler diziliyor. Çatının ilk bölümünde 8 adet kibrit kullanılırken bu kısımda 6 adet kibrit yerleştiriyoruz ve üzerinde 1 TL madeni parayı resimdeki gibi koyuyoruz.

kibrit çöpünden ev - 8
kibrit çöpünden ev – 8

Şimdi sıra geldi bu bölüme. Madeni para ortada kalacak şekilde kenar boşluklarına resimde ki gibi kibrit çöplerini dik bir şekilde koyuyoruz. İlk önce 4 tane ana köşelere daha sonra diğer aralıklara kibrit çöplerini sokuyoruz.

kibrit çöpünden ev - 9
kibrit çöpünden ev – 9

Yukarıda resimdeki gibi aralıklara kibrit çöpleri yerleştirilerek çatı kısmına devam edilmektedir.

kibrit çöpünden ev - 11
kibrit çöpünden ev – 11

Kibrit çöpü maket ev için maden para kullanarak bu bölümü oluşturduk şimdi madeni paraya ihtiyacımız kalmadığı için artık yerinden dikkatlice alabiliriz.

kibrit çöpünden ev - 11
kibrit çöpünden ev – 11

Ardından yan duvarlar için resimde ki alanları yapıyoruz. Yan duvarları yapmak için kibrit çöpleri aralıklarına diğer çöpleri çatıda yaptığımız gibi geçiriyoruz.

kibrit çöpünden ev - 12
kibrit çöpünden ev – 12

Resimdeki gibi evimizin tüm duvarlarını kibrit çöpleri geçirerek sağlam hale getiriyoruz.

kibrit çöpünden ev - 13
kibrit çöpünden ev – 13

Bu bölümde gördüğünüz gibi duvarlardan çıkan herhangi bir kibrit görünmüyor. Tamamiyle örülen duvarların evin alt kısmını oluşturdu.

kibrit çöpünden ev - 15
kibrit çöpünden ev – 15

Çatı şekli verilen çöpleri ise köşelerde eksik kalan deliklere 4 adet çöp sokularak tamamlanmalıdır. Daha sonra yukarıya doğru çıkmış çöpleri çatı şeklini vermek için yukarıya doğru çekmemiz gerekiyor. Çekerken ise köşede bulunanları daha az olacak şekilde ve orta bölümdekileri ise daha çok çekirek çatının şeklini ortaya çıkarıyoruz.

kibrit çöpünden ev - 15
kibrit çöpünden ev – 15

Çekilen kibrit çöpleri arasında ise yine yatay olarak kibritler sıralanır ve bir ters bir düz şekilde yapılmalıdır. Daha sonra çöpler uçları birbirine geçecek şekilde geçirilir.

Ardından aşağıdaki bitmiş kısımdaki gibi siz de 4 adet kibrit çöpü sokularak evinizin bacasını dahi yapabilirsiniz. Tamamen sizin hayal gücünüze göre şekillenen bu evi yanabilecek bir yere kesinlikle koymayın derim. Özellikle güneş alan yerlerden de uzak tutun.

kibrit çöpünden ev
kibrit çöpünden ev

Bir önceki yazımız olan 12 Adet En Güzel Örgü Bebek ve Çocuk Hırka Modelleri başlıklı makalemizde bebek örgü hırkalar, örgü bebek hırka modelleri ve örgü bebek ve çocuk hırkaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir