Fiyonklu Bal Petek Örgü Nasıl Örülür?


Fiyonklu bal petek örgü modeli özellikle bebekler için yapılan örgü çeşitlerinde sıklıkla kullanılan bir örgü motifidir. Her türlü bebek hırkası, yeleği, tulumu, atkısı, beresi, patiği ya da battaniyesi fiyonklu petek örgü ile yapılabilir.

Örgü çeşitleri arasında temel bir örgü olarak nitelendirdiğimiz bal petek örgü modeli bu konuda usta olan her hanım tarafından bilinmektedir. Yapımı oldukça zevkli olan fiyonklu petek örgü motifi hem şiş hem de tığ ile yapılabilir. İster bal peteği şeklinde isterseniz düz petek örgü yapımı olarak bu motifi uygulayabilirsiniz.

Petek örgü modelinden biraz farklı olan fiyonklu petek örgüsü resimde de gördüğünüz gibi farklı bir havaya sahiptir. Yapımı basit olan ve bir çok model üzerinde yapılabilen bu örgü stili bere, lif, yelek, atkı ve hırka gibi örgü işlerinde kullanılabilir. Özellikle hırkaların ya da yeleklerin belirli bölümlerinde bu motifi kullanarak örgüye farklı bir tarz katabilirsiniz. Bu modeli tekrarladıkça eliniz nasıl alışacak ve ne kadar hızlı bir şekilde yapacaksınız sizde göreceksiniz.

Fiyonklu petek örgü
Fiyonklu petek örgü

Fiyonklu Petek Örgü Nasıl Yapılır?

Fiyonklu petek örgü motifi 4 ilmek ve katlarından oluşmaktadır. Güzel bir görünüme sahip olan petek örgüler 4 numaralı şiş ile orta kalınlıkta ki bir iple yapılabilir.

Fiyonklu bal peteği örgü
Fiyonklu bal peteği örgü
  • Petek motifi için kenar ilmeği ve yanında ki ilmeği düz şekilde örün.
  • İpi ön kısma alın ve ardından 3 ilmeği örmeden atlayın. Daha sonra 1 ilmek düz örgü yapın.
  • Bu bölüm bitene dek arka yüzden bütün ilmekleri ters olarak örüyoruz.
  • Yine ön ve arka kısımdan 2 sıra boyunca işlem yapmadan örmeye devam ediyoruz.
  • Ardından tekrar ön yüzde örülen 3 ilmeğin ortasında kalan ilmeğe gelin ve önceki sırada atlamış olduğunuz ipi şişe dolayarak ilmekle birlikte örün.
  • Yukarıda ki gibi devam ederek fiyonklu petek örgü modelini yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Örgü Altıgen Motifi Yapımı - Battaniye İçin Örgü Motif Örnekleri başlıklı makalemizde altıgen motif, altıgen motif yapılışı ve bebek örgü battaniye hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir