En Güzel Etamin ve Kanaviçe Örnekleri

En güzel etamin ve kanaviçe örnekleri içerisinde özellikle namazlık kenarlarına yapılan etamin örnekleri gelmektedir. En güzel etamin işleri ile siz de bir çok kumaşı istediğiniz desenler ile süsleyebilirsiniz. Kırlentler, havlular ve duvardaki panoları dahi kanaviçe ile yapabilirsiniz. Öncelikle bilmeyenler için kanaviçe ve etamin arasındaki fark nedir? hemen açıklayalım.

Kanaviçe Nedir?

Kanaviçe keten tarzında ki kumaşlar üzerine tam çarpı şeklinde işleme yapılma tekniğine verilen isimdir. Kaneve isimli özel kumaş ana kumaşın üzerine tutturulur ve kasnağa geçirilir. İşlenmeye başlar bu kumaş sadece referanstır. Desen bittikten sonra kaneve isimli bu kumaş üzerinden ip ip şeklinde çekilir ve işlenen desen arasında ki kumaş temizlenerek gerçek desen oluşturulur. Genellikle bohça gibi eşyalar yani kumaş kenarı kanaviçe modelleri ile süslenmektedir.

Etamin Nedir?

Etamin ise delikli ya da keten kumaşların üzerine yine tam çarpı şeklinde tasarlanır. Kumaşın ismine de etamin denilmektedir işlenen desene de. Etamin üzerinde ki dokuma sıklığı ise rakamlar ile belirlenmiştir. En fazla kullanılan bölüm ise 14 count denilen bölümdür. Bu tarz etamin işi örnekler ise daha çok tablolarda tercih edilmektedir.

Daha önceki yazımızda etamin işi seccade modelleri hakkında hem yazı hem de galeri paylaşmıştık. İsterseniz yazının üzerine tıklayarak etamin ile yapılan seccade örneklerini görebilirsiniz. Etamin işi tablo modelleri gibi oldukça farklı tasarımlarda kullanılan kanaviçe örnekleri ise kıyafetlerde özellikle bebek giysilerinde tercih edilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Köşe Dantel Örnekleri başlıklı makalemizde dantel köşe takımları, köşe dantel örnekleri ve köşe uç dantelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir