Dilimlenmiş Ağaçtan Bardak Altlığı Yapımı


Dilimlenmiş ağaç dalları ile oldukça basit bir uygulamayla dekoratif bardak altlığı yapmaya ne dersiniz? Dilimlenmiş ağaç dalları ile bardak altlığı nasıl yapılır? Hangi malzemeler gerekli? gibi aklınızda sorular varsa hemen makaleye devam ederek resimli olarak nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Kendin yap fikirleri arasında yer alan bu dekoratif ağaç dalından bardak altlığı her türlü ev, ofis ya da bahçe dekoruna uyum sağlamaktadır.

Bardak Altlığı İçin Gerekli Malzemeler

Kalın ve ince ağaç dalları
Kontraplak (ince)
Vernik ya da cila
Yapıştırmak için ağaç tutkalı
Şerit testere
Zımpara (titreşimli)
Tezgahlı yatar testere
El frezesi
Mengene

Bardak Altlığı Yapımı

Dilimlenmiş ağaç dalları ile bardak altlığı fikrini siz de hayata geçirmek istiyorsanız yukarıda ki malzemeleri tedarik ettikten sonra yapımına başlayabilirsiniz. İlk önce el testeresi ile odunları oval ve eşit şekilde kesin. Eğer şerit testera varsa daha kolay ve kısa sürede odun parçalarını oluşturabilirsiniz.

Dilimlenmiş ağaç parçaları
Dilimlenmiş ağaç parçaları

Ağaç parçalarını ister el testeresi isterseniz resimde ki gibi dekupaj makine ile kesebilirsiniz.

Ağaç parçası dilimleme
Ağaç parçası dilimleme

Dilimlenen ağaç parçaları kontra plak üzerine ağaç tutkalı ile yapıştırılır. Görselde ki gibi düzenli ve farklı boyutlarda ki parçaları bir araya getirin. Arada boşluk olmamasına dikkat edin. Bu şekilde 24 saat bekletin.

Dilimli ağaç parçası yapımı
Dilimli ağaç parçası yapımı

Her biri farklı kalınlıkta kesilen yapıştırılmış ağaç parçaları planya ile eşit hale getirilmelidir. El frezesi kullanarak bu işlemi hepsine uygulayın. Eğer planya makinesi varsa o daha iyi olacaktır.

Ahşap dekoratif bardak altlığı
Ahşap dekoratif bardak altlığı

Düzgün bir yüzey elde ettikten sonra kalınlık işlemine titreşimli zımpara ile devam edin ve yüzeyi pürüzsüz hale getirin. Daha sonra kontraplak istenilen yerden ya da ağaç parçalarını yapıştırmadan önce belirlediğiniz alanlardan kesilerek işlem son bulur.

Dilimlenmiş ağaç bardak altlığı
Dilimlenmiş ağaç bardak altlığı

Çok şık, farklı ve estetik görünümlü 6 adet bardak altlığı hazır. Şimdi sıra geldi cilasını atmaya. Siz de kendiniz evde bu projeyi gerçekleştirerek yepyeni el emeği ürünlerinizi keyifle kullanabilirsiniz.

Ağaç parçası bardak altlığı
Ağaç parçası bardak altlığı

Su bazlı yüzey koruyuculu renkli vernik ile ya da tik yağı ile boyama işlemini yapabilirsiniz.Çünkü ahşap bardak altlığı su ile temas edebileceği için bu tarz ürünler kullanılmalıdır.

Ağaç dilimli bardak altlığı
Ağaç dilimli bardak altlığı

Ağaç dilimleri ile yapılmış bardak altlığı modellerini ister evinizde, ister iş yerinizde isterseniz hediyelik olarak kullanabilirsiniz. Doğal malzemeler kullanılarak el emeği ile yapılan harika bir bardak altlığıdır.


Bir önceki yazımız olan Kendin Yap Orta Sehpa Fikirleri başlıklı makalemizde dekoratif orta sehpalar, geri dönüşüm orta sehpa ve kendin yap orta sehpa hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir