Deniz Kabuğu (Midye) Motifi Nasıl Yapılır? – Resimli Anlatım


Deniz kabuğu midye motifi örneği resimli anlatım sayesinde kolaylıkla yapılabilecek harika örgü motifleri arasında gelmektedir. Görüntüsü ve kolay yapılışı ile keyifli bir model olan deniz kabuğu örgü modeli ile ister bebeklere yelek yapabilir isterseniz lif iplikleri ile lif modeli dahi yapabilirsiniz. Özellikle artan iplerinizi değerlendirmek istiyorsanız midye örgü motifi için her katta farklı renkler kullanarak katları istediğiniz şekilde tamamlayabilirsiniz. Hem kolay oluşu hem de görsel olarak hoş duruşu ile en çok tercih edilen örnekler arasındadır.

Midye deniz kabuğu örgü motifi
Midye deniz kabuğu örgü motifi

Oldukça basit olan tığ işi deniz kabuğu örgü motifi örgüye yeni başlayanlar içinde tercih edilecek bir modeldir. Bebek battaniyelerinde, hırkalarda ve yine bebeklere yapacağınız yelek örgülerde tercih edilebilir bir örnektir. Hatta çanta yapımında dahi deniz kabuğu motiflerini kullanabilirsiniz.

 

 

 

Deniz kabuğu örgüsü motifi
Deniz kabuğu örgüsü motifi

Deniz Kabuğu Midye Örgü Nasıl Yapılır?

Şiş ile yapılan modelleri de bulunan deniz kabuğu tığ işi ile daha güzel olmaktadır. Bu nedenle yapımı basit örgü motifi için öncelikle tığ numaramızı seçmeliyiz. 4 numaralı örgü tığ ile örneği yapmaya başlayabilirsiniz. İpin kalınlığı ise yaptığınız örneğe göre değişmekte fakat resimde ki gibi bir ip istiyorsanız orta kalınlıkta tercih edebilirsiniz. Özellikle kalın iplerde motif çok güzel durmadığı için orta kalınlık bu örnekte ideal seçimdir.

Deniz kabuğu midye motifi yapımı
Deniz kabuğu midye motifi yapımı

Tığ işi deniz kabuğu motifi yapımı

1 – Örneğe başlarken uzunca bir zincir çekin.

2 – Daha sonra 3.zincir üzerine 1 adet sık ilmek yapın ve ipi tığa dolayarak 5.zincir üstüne ilmeği uzun tutarak trabzan olacak şekilde örneğe başlayın.

Deniz kabuğu midye örneği
Deniz kabuğu midye örneği

3 – Ardından tekrar 10 adet trabzan yapın.

4 – Tekrar 5.ilmek üzerine gelindiğinde bir sık ilmek daha yapın. Yanından devam ederek örnek için 2 sık ilmek daha yapın ve ardından ilmeği tığa dolayıp 5.zincir üzerine batın.

Tığ işi deniz kabuğu motifi resimli
Tığ işi deniz kabuğu motifi resimli

5 – Yukarıda ki işlemi aynı şekilde sıranın sonuna kadar tekrar edin.

6 – Birinci tur bitti ve ikinci kata geldik. Bu kata geldiğinizde farklı bir ip rengi kullanarak deniz kabuğu örgü motif modeline devam edebilirsiniz. Aynı şekilde ikinci ve diğer katları da yaparak istediğiniz tasarımı ortaya çıkarabilirsiniz.

Resimli deniz kabuğu örgü yapımı ile siz de hiç zorlanmadan bu motifi hemen yapmaya başlayabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Örgü Altıgen Motifi Yapımı - Battaniye İçin Örgü Motif Örnekleri başlıklı makalemizde altıgen motif, altıgen motif yapılışı ve bebek örgü battaniye hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir