Çeyizlik Dantel Nişan Bohçası Modelleri


Çeyizlik dantel nişan bohçası modelleri ile siz de hem kızların çeyizlerine hem de erkeklerin çeyizlerine birbirinden güzel oyalar ile işlenen dantel nişan bohçası örneklerini yapabilirsiniz. Tığ işi ya da iğne oyaları ile yapılan bu el emeği örgüler özellikle yakın akrabalara nişan ve düğün öncesinde hediyelik olarak verilmektedir. Örgü nişan bohçası kenarı genellikle örgülerden yapılarak bu dantel beyaz ya da renkli kumaşlara dikilmektedir. Oldukça meşakkatli olan bu ürünler el becerisi isteyen ve motif çıkarmayı bilenler tarafından daha kolay yapılabilmektedir.

Çeyizlik dantel bohça modeli
Çeyizlik dantel bohça modeli

Pembe renkli kenarları estetik şekilde kesilmiş olan çeyizlik dantel bohça üzerine iğne oyası bohça örneği ve yine bohça kumaşından yapılan fiyonk dikilerek hoş bir görünüm sağlanmıştır.

Çeyizlik dantelli tüllü nişan bohçası modeli
Çeyizlik dantelli tüllü nişan bohçası modeli

Kare sepet şeklinde yapılan farklı tasarım bohçalar üzerinde ki danteller ile dikkat çekmektedir. Kenarlarında tüllerin yer aldığı pembe renkli bohçalar hazır dantellerden yapılmıştır. Siz isterseniz kendi dantellerinizi yaparak böyle bir gelin bohçası hazırlayabilirsiniz.

Fransız dantelli gelin bohçası
Fransız dantelli gelin bohçası

Püskül ve boncuğun ön plana çıktığı Fransız dantel bohça örneği pembe saten kumaş üzerine hazır dantellerden yapılmıştır. Özellikle gelin çeyizlerinde tercih edilen bir bohça çeşididir.

Bohça köşe dantel örneği ve ara danteli
Bohça köşe dantel örneği ve ara danteli

Hem ara dantel hem de kenar dantellerin yer aldığı bohça örneği saten beyaz kumaş üzerine dikilmiş bir bohçadır. Lale motifli bohça kenarı ile siz de çeyizlere harika bir örnek daha dahil edebilirsiniz.

Dantel bohça kenarı örneği
Dantel bohça kenarı örneği

Tığ işi dantelli bohça kenarı ile sevdiklerinize ve yakın akrabalarınıza vereceğiniz bohça tasarımını siz de özenerek yapabilirsiniz.

İğne oyası gelin bohçası kenarı
İğne oyası gelin bohçası kenarı

El işi bohça kenarı örneği için bu köşe dantel tam da aradığım motif diyorsanız resimde ki modele bakarak siz de farklı detayların ve çiçek motiflerin yer aldığı iğne oyası bohça kenarı için hemen işlemelere başlayabilirsiniz.

Lale motifli bohça kenarı örneği
Lale motifli bohça kenarı örneği

Gelin bohçaları içerisinde yemeniler, patikler, namazlık, tesbih, iç çamaşırı gibi hediyelikler konularak elti, görümce, kayınvalide, teyze, hala gibi yakın akrabalara hediyelik malzemeler hazırlanmaktadır. Siz de çeyizlerin olmazsa olmazı olan tığ işi bohça kenarı oyası olarak yukarıdaki modeli tercih edebilirsiniz.

Tığ işi dantel bohça kenarı örneği
Tığ işi dantel bohça kenarı örneği

Bohça kenarı ara dantel modeli olarak tığ ile yapacağınız güllü bu motifi dilediğiniz kumaş üzerine dikerek çeyiz sandığınıza koyabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Örgü Altıgen Motifi Yapımı - Battaniye İçin Örgü Motif Örnekleri başlıklı makalemizde altıgen motif, altıgen motif yapılışı ve bebek örgü battaniye hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir