Avize Temizliği Nasıl Yapılır? Avize Temizleme İçin İpuçları


Avize temizliği nasıl yapılır? Avize temizleme için ipuçları yazımızda bazı pratik bilgileri sizler için araştırdık. Avize temizliğini kristal avize temizleme ve pirinç avize temizleme olarak ikiye ayırabiliriz. Şimdi temizleme işlemi nasıl yapılır hep beraber öğrenelim.

Kristal Avize Temizliği Nasıl Olur?

Kristal avize temizliği için öncelikle yapmanız gerekenleri sırası ile açıklamak istiyoruz.

  • Öncelikle bir merdiven bularak ilk olarak avizenin tozunu alın. Bu temizleme yönteminde avize yerinden sökülmeden temizliği sağlanmaktadır. Temizleme bezini ise keten kumaştan tercih edin yoksa pamuklu kumaşta ki lifler taşlara takılarak bağlantıların kopmasına neden olmaktadır.
  • Halınızın üzeri lekelenmesin diye halı üzerine eski bir çarşaf ya da örtü serin bu sayede avizeden düşen toz halınızı kirletmeyecek.
  • Tozunu aldıktan sonra temizlik kovası içerisine biraz su ve sirke ekleyin.
  • Suya bezi iyice bastırın ve suyu kalmayana kadar iyice sıkın. Silme işlemi için ilk olarak en iç taraftaki kristallerden başlayın ve dışa doğru silin.
  • Avizenizi sirkeli su ile güzelce sildiniz. Bu sayede avize pırıl pırıl parlayacaktır. İsterseniz avizeyi yerinden sökerek her tarafını bir gazete ile kaplayın. Büyükçe bir kabı su ile doldurun be içerisine avizeyi yerleştirin. 1 gece boyunca bekletin. Ertesi gün avizeyi sallayarak sirkeli su ile güzelce durulama işlemi yapın.
Kristal avize temizliği
Kristal avize temizliği

Avize Taşları Nasıl Temizlenir?

Avizeler bir süre kullanıldıktan sonra kesinlikle avize temizleme işlemi ile iyice silinmesi gerekmektedir. Sizler için avize taşı temizliği nasıl yapılır kısaca paylaşalım istedik.

  • 1 bardak içerisine bir miktar su ve bir ölçek kadar da saf alkol koyun.
  • Bu karışımı avize taşlarını temizlemek için kullanacağız. Avizenin sarkan taşlarını bardak içerisinde ki karışıma sokup çıkarın.
  • Bu su pislendiği zaman tekrardan aynı şekilde karışım yapın ve temizleme işlemine devam edin.
  • Bu taşları kendi kendiye kurumaya bırakın herhangi bir şeyle silmeyin. Sadece kuruduktan sonra bir bez ile taşları ovalayarak parlaklık kazandırabilirsiniz.
Avize taşı temizleme
Avize taşı temizleme

Siz de evinizde ki avizeleri yukarıdaki tariflere göre mis gibi yapabilirsiniz. Taşları sararmış ve artık eskimiş avize modellerini bu yöntemler ile yenileyebilir ve taşlarını parlatabilirsiniz. Avize temizliği için siz de bu ipuçlarını bir kenara not etmeyi unutmayın!


Bir önceki yazımız olan İşlemeli Nevresim Takımları En Şık Modelleri başlıklı makalemizde işlemeli nevresim takımı, nevresim takımı modelleri ve nevresim takımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir